Nauka i Historia a Biblia
Księga rodzaju
-------------------
Stworzenie Świata

"
Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię."  Rdz 1, 1
Pierwsze zdanie w Biblii zawiera co najmniej dwa fakty sprzeczne z obecną wiedzą naukową. Po pierwsze, to nie Bóg stworzył Ziemię - powstała ona z dysku protoplanetarnego. Po drugie - Ziemia nie powstała (nie została stworzona) "na początku" - uformowała się ok. 4.6 mld lat temu, a jako że Wszechświat ma ok. 13.7 mld lat, minęło ok. 2/3 historii Wszechświata nim powstała Ziemia. To bliżej końca niż początku.

Zauważmy: jako że światło jest stworzone w drugiej kolejności, Bóg stworzył niebo i ziemię po ciemku.

Nieprawdziwe kolejności stworzenia (w rzeczywistości było na odwrót):
- Światło, wieczór i poranek (dzień pierwszy) były stworzone przed Słońcem i gwiazdami (dzień czwarty).
- Ptaki i walenie ("wszelkiego rodzaju pływające istoty żywe")  zostały stworzone w dniu piątym, przed gadami i płazami (dzień szósty).
- Drzewa owocowe (dzień trzeci) powstały przed jakimikolwiek zwierzętami (dzień piąty i szósty).
- Rośliny (dzień trzeci) powstały przed słońcem (dzień czwarty) - nie mogły więc fotosyntezować.

"I rzekł Bóg: «Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem.»"  Rdz 1, 29  A jak się mają sprawy z roślinami i grzybami trującymi?

Wszystkie stworzenia żywiły się "wszelką trawą zieloną" Rdz 1, 30. Drapieżniki, pasożyty i padlinożercy też?

"A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre."  Rdz 1, 31  Bóg uważa, że drapieżniki, które pożerają zdobycz, pasożyty ludzi (tasiemiec, glista, owsiki) i innych zwierząt, zarazki chorobotwórcze (wirusy, bakterie) są dobre. Pamiętajmy o tym, gdy następnym razem my sami lub nasze dzieci będą chorować na grypę, anginę czy ospę!

Cały proces stworzenia zajął 6 dni. Wiemy jednak, że Wszechświat ma 13.7 mld lat, a Ziemia 4.6 mld lat.

"Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą."  Rdz 2, 7  Człowiek nie powstał w mgnieniu oka, tylko wyewoluował ze swoich przodków - w ciągu ostatnich kilku milionów lat...

"Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. (...) I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu"  Rdz 2, 19-20  Szacuje się, że na świecie jest około 3-30 mln gatunków zwierząt. Adam miał więc zajęcie na dłużej. Poza tym - kto nadał nazwy roślinom?

"Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę."  Rdz 2, 22  Najpewniej dorzucił trochę ziemi, zeschłych liści albo mułu rzecznego, bo w przeciwnym wypadku trochę mała byłaby ta Ewa...

"bądź przeklęty (...) na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł"  Rdz 3, 14  Najwyraźniej wcześniej wąż biegał, skakał lub latał. Ponadto - węże nie żywią się prochem, są mięsożerne.

"Ogólna liczba lat, które Adam przeżył, była dziewięćset trzydzieści."  Rdz 5, 5  Maximum życia ludzkiego to ok. 125 lat.

--------------
Historia Noego i Potopu. Rdz 6, 9 -- Rdz 8, 19
Bóg twierdził, że sprowadzi potop, "aby zniszczyć wszelką istotę pod niebem, w której jest tchnienie życia". Rdz 6, 17 Historia Potopu jest naszpikowana "faktami", które są nie do pogodzenia z obecną wiedzą historyczną i naukową. Oto lista tych faktów:
Deszcz
- Biblia podaje, że deszcz padał przez 40 dni i 40 nocy. Skąd wzięło się tyle wody? Gdzie odpłynęła po ustaniu potopu?
- Aby zakryć najwyższe góry (Mt. Everest), wody musiałyby się podnieść o ok. 8 850 metrów w 40 dni. To ok. 9 metrów na godzinę. Jednakże najgwałtowniejsze deszcze przynoszą zaledwie opad w wysokości ok. 5 cm na godzinę. Deszcz potopowy musiałby być ok. 200x silniejszy od najgwałtowniejszych znanych nam opadów.
- Potopu na taką skalę nie potwierdzają żadne badania geologiczne czy archeologiczne.
Arka
- Arka o długości 150 metrów miała być zbudowana z drewna. To jest absolutnie nieprawdopodobne - nawet obecnie największe drewniane statki rzadko są dłuższe niż 90 metrów, są wzmacniane elementami stalowymi i wymagają ustawicznego odpompowywania wody. Największe statki wybudowane na potrzeby najważniejszych odkryć geograficznych - kilka tysięcy lat po budowie arki przez Noego - statki Kolumba, Vasco da Gamy, Magellana miały odpowiednio około 21 metrów, 27 metrów oraz 30 metrów.
Zwierzęta
- Co stało się ze zwierzętami słodkowodnymi i słonowodnymi? Najpewniej potop zabiłby większość z nich, jako że wymieszanie się wód słonych (z mórz i oceanów) oraz słodkich (z deszczu potopowego) dałoby zasolenie zbyt niskie dla zwierząt słonowodnych i zbyt wysokie dla słodkowodnych.  Czy to oznacza, że Noe zabrał na arkę także rekiny, wieloryby (o długości 30 metrów) i kałamarnice olbrzymie (o długości 20 metrów)? Czy Noe zbudował akwaria dla zwierząt wodnych?
- Bóg nakazuje, by Noe wprowadził do arki po dwa (albo po siedem) osobników każdego gatunku. Jako że na świecie jest przynajmniej kilka milionów gatunków zwierząt nie ma fizycznej możliwości, by się zmieściły w arce o długości ok. 150 metrów i szerokości 25 metrów.
- Co jadły zwierzęta roślinożerne? Czy Noe wziął zapasy paszy na 6-12 miesięcy?
- Niektóre zwierzęta potrzebują bardzo specyficznej diety. Przykładowo koala pożywia się wyłącznie liśćmi eukaliptusa, który występuje wyłącznie w Australii i Pd.-Wsch. Azji. Czy Noe podróżował tak daleko?
- Co jadły zwierzęta mięsożerne? Czy Noe wziął zapasy mięsa (suszonego? mrożonego? puszkowanego?) na 6-12 miesięcy? Niektóre zwierzęta jedzą wyłącznie żywy pokarm - jak sobie z tym Noe poradził?
- Jak Noe wyłapał ptaki, skorpiony, jadowite węże, lwy, tygrysy, insekty?
- Czy Noe wziął na arkę pasożyty (ludzkie i zwierzęce)? Jeśli tak - rodzina Noego była zmuszona podtrzymywać przy życiu tasiemce, glisty, motylice wątrobowe, owsiki, etc. Trzeba też założyć, że przez ten cały czas równocześnie chorowali oni na  anginę, błonicę, gruźlicę, grypę, grzybice, kiłę, malarię, odrę, ospę, polio, różyczkę, rzeżączkę, tężec, wściekliznę, wszawicę i wiele innych chorób.
- Niektóre zwierzęta mają cykl życia znacznie krótszy niż okres pobytu na arce. Musiałyby się więc rozmnażać w arce. Jednakże krótko żyjące organizmy (np. insekty) potrzebują nierzadko bardzo specyficznych warunków do rozmnażania się.
Rośliny
- Co się stało z roślinami? Zalanie ziemi na 6-12 miesięcy spowodowałoby śmierć wszystkich roślin. Co jadły zwierzęta roślinożerne po wyjściu z arki?
- Po zakończeniu potopu gołębica powróciła do arki ze świeżym listkiem z drzewa oliwnego. To niemożliwe - drzewo oliwne nie przeżyłoby 6-12 miesięcy pod wodą. Nie może także chodzić o świeżą (siedmiodniową) siewkę - kiełkowanie z pestki zachodzi dopiero po 1-2 miesięcy od zaistnienia odpowiednich warunków.
--------------
"Wszelkie zaś zwierzę na ziemi i wszelkie ptactwo powietrzne niechaj się was boi i lęka."   Rdz 9, 2 
Jest całe mnóstwo zwierząt, które nie boi się człowieka, a raczej człowiek boi się tych zwierząt (rekiny, lwy, tygrysy, etc.)

"Mieszkańcy całej ziemi mieli jedną mowę, czyli jednakowe słowa."  Rdz 11, 1 
W czasach, gdy zaczęto budować wieżę Babel, ludzie żyli już na różnych kontynentach i mieli wiele języków.

"Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!"  Rdz 11, 7
Biblia mówi, że Bóg (lub bogowie) pomieszali języki, jednakże różne języki wyewoluowały na przestrzeni tysięcy lat.

"I tak parzyły się zwierzęta z trzód przed tymi patykami i wskutek tego dawały przychówek o sierści prążkowej, pstrej i cętkowanej."   Rdz 30, 39  Ta historia wskazuje, że Bóg nigdy nie natchnął autorów Biblii nawet podstawową wiedzą o genetyce. Nawet sam Bóg i jego aniołowie nie sprawiają wrażenia jakby wiedzieli jak działa genetyka...  Rdz 31, 10-12

Księga Wyjścia
"Wyciągnął Mojżesz rękę nad morze, które o brzasku dnia wróciło na swoje miejsce. Egipcjanie uciekając biegli naprzeciw falom, i pogrążył ich Pan w środku morza. Powracające fale zatopiły rydwany i jeźdźców całego wojska faraona, którzy weszli w morze, ścigając tamtych, nie ocalał z nich ani jeden."  Wj 14, 27-28

"Izraelici jedli mannę przez czterdzieści lat, aż przybyli do ziemi zamieszkałej."  Wj 16, 35
Biblia twierdzi (kilkakrotnie), że podróż z delty Nilu do Kanaanu zajęła 40 lat. Jednakże odległość ta wynosi niewiele ponad 400 kilometrów, co powoduje, że można by ją przebyć na piechotę w dwa tygodnie.

Liczba Izraelczyków wzrosła z siedemdziesięciu osób do 3 lub więcej milionów w ciągu kilku pokoleń. I to nie licząc Lewitów.  Wj 1, 5,7; Wj 12, 37; Wj 38, 26 oraz Lb 1, 47
To nieprawdopodobna, jak na czasy antyczne, stopa wzrostu liczby ludności. To źródło podaje że 1) stopa wzrostu ludności wynosiła ok. 0.1% rocznie, 2) podwojenie się liczby ludności w Egipcie zajmowało od 30 do 60 pokoleń oraz 3) całkowita liczba ludności Starożytnego Egiptu za czasów Średniego Państwa wynosiła ok. 2 mln ludzi.

"Pan zaś odrzekł: «Kto dał człowiekowi usta? Kto czyni go niemym albo głuchym, widzącym albo niewidomym, czyż nie Ja, Pan?»"  Wj 4, 11
Choroby oraz niepełnosprawność pochodzą od Pana Boga Naszego.

Księga Kapłańska
Świstak i zając nie są przeżuwaczami (Ruminantia).  Kpł  11, 5,6

"Spośród ptaków będziecie mieli w obrzydzeniu i nie będziecie ich jedli, bo są obrzydliwością, następujące: (...) nietoperz."  Kpł  11, 13-19 
Nietoperz to ssak, nie ptak.

"Wszelkie latające czworonożne owady będą dla was obrzydliwością."  Kpł  11, 20 
W rzeczywistości wszystkie owady mają po sześć odnóży.

"kapłan każe, żeby ten, który ma być oczyszczony, przyniósł dwa ptaki żywe, czyste, kawałek drzewa cedrowego, nitki karmazynowe i hizop. Potem kapłan każe zabić jednego ptaka nad naczyniem glinianym napełnionym żywą wodą.  Następnie weźmie drugiego ptaka, żywego, wraz z kawałkiem drzewa cedrowego, z nitkami karmazynowymi i z hizopem i zanurzy to wszystko razem z żywym ptakiem we krwi ptaka zabitego nad wodą żywą. Potem pokropi siedem razy tego, który ma być oczyszczony z trądu i w ten sposób oczyści go. A ptaka żywego wypuści na pole. Ten, który się poddaje oczyszczeniu, wypierze ubranie, zgoli wszystkie włosy, wykąpie się w wodzie i będzie czysty."  Kpł 14, 4-8
Metodologia oczyszczenia z trądu.

"Ktokolwiek obcuje ze swoją ciotką, odsłania nagość swojego wuja. Poniosą oni swój grzech - umrą bezdzietnie.  Ktokolwiek bierze żonę swojego brata, popełnia kazirodztwo. Odsłonił nagość swojego brata - będą bezdzietni." 
Kpł 20, 20-21
To oczywiście jest zupełna nieprawda - nie ma żadnego powodu, by takie pary były bezpłodne.

Księga Liczb
"W dniu, kiedy ustawiono przybytek, okrył go wraz z Namiotem Świadectwa obłok, i od wieczora aż do rana pozostawał nad przybytkiem na kształt ognia. I tak działo się zawsze: obłok okrywał go, a w nocy - jakby blask ognia."  Lb 9, 15-16

"Podniósł się wiatr zesłany przez Pana i przyniósł od morza przepiórki, i zrzucił na obóz z obu jego stron na dzień drogi, i pokryły ziemię na dwa łokcie wysoko."   Lb 11, 31
Policzmy: Jeden dzień drogi to około 8x5 km/h = 40 km. Dwa łokcie to około 1m. Czyli, zakładając, że przepiórki równomiernie otaczały obóz, zajmowały objętość ok. 3.14 *40000^2 * 1m, czyli ok. 5 mld m3 sześciennych, czyli 5 bln litrów. Jako że przepiórki mają "pojemność" poniżej 1 litra (prawdopodobnie ok. 0.5 litra - kurczak waży ok. 1.5 kg, przepiórki są znacznie mniejsze), daje to ok. 10 bln przepiórek. Nawet jeśli Żydów rzeczywiście byłoby ok. 3 mln, daje to ok. 3 mln przepiórek na każdego Izraelitę. Oczywiście ta liczba jest absurdalna - szczególnie, że wydarzyło się to na pustyni, która nie byłaby w stanie wyżywić takiej liczby ptaków.

"lecz oto Miriam stała się nagle biała jak śnieg od trądu. (...) została Miriam na siedem dni wyłączona z obozu. Lud jednak nie ruszył dalej, zanim Miriam nie została przyjęta z powrotem."  Lb 12, 10
Miriam została uleczona z trądu w 7 dni. Nawet z pomocą antybiotyków w obecnych czasach leczenie trądu zajmuje 6-24 miesięcy.

"Wszyscy zaś ludzie, których tam widzieliśmy, są wysokiego wzrostu. Widzieliśmy tam nawet olbrzymów - Anakici pochodzą od olbrzymów - a w porównaniu z nimi wydaliśmy się sobie jak szarańcza i takimi byliśmy w ich oczach."
Lb 13, 33

"Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: «Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu»."  Lb 21, 8
Być może niepotrzebnie używamy surowic przeciwko ukąszeniom węży?

Łoże króla Og miało 4.5m długości i 2m szerokości.  Pwt 3, 11

"ich grona to grona trujące, co gorzkie mają jagody; ich wino jest jadem smoków"  Pwt 32, 33
Hmmmm, zawsze sądziłem, że smoki występują wyłącznie w bajkach....

Księga Jozuego
Zajęcie i zburzenie Aj przez Izraelitów (Joz 8 1-29) nie mogło mieć miejsca. To miasto założono ok. 3000 r. p.n.e. i zniszczono i spalono ok. 2400 r. p.n.e - niemal 1000 lat przed czasami Jozuego. Podobnie sytuacja ma się ze zdobyciem i zburzeniem Jerycha (Joz 6 1-21) - miasto to zniszczono ok. 2300 r. p.n.e.   Źródło

"I zatrzymało się słońce, i stanął księżyc, aż pomścił się lud nad wrogami swymi. Czyż nie jest to napisane w Księdze Sprawiedliwego: «Zatrzymało się słońce na środku nieba i prawie cały dzień nie spieszyło do zachodu?»"  Joz 10, 13
Oczywiście to nie Słońce i/lub Księżyc miałyby stanąć, lecz Ziemia miałaby przestać się obracać. I, oczywiście, jest to sprzeczne z prawami fizyki.

Księga Sędziów
"Gwiazdy z niebios walczyły, ze swoich dróg walczyły przeciw Siserze."  Sdz 5, 20

"Gdy po jakimś czasie Samson wracał, by wziąć ją za żonę, zboczył, by obejrzeć padlinę lwa, a oto rój pszczół i miód znalazły się w padlinie."  Sdz 14, 8
Od wielu lat próbowano wyjaśnić tę historię - pszczoły nie tworzą uli w padlinie. Przegląd teorii na ten temat można znaleźć w tym opracowaniu.

1 Księga Samuela
"Do Pana należą filary ziemi: na nich świat położył."   1 Sm 2, 8  
Być może nie chodziło o filary, ale o cztery słonie (i Wielkiego A'Tuina)?

"Samuel wołał więc do Pana, a Pan zesłał grzmoty i deszcz w tym samym dniu."  1 Sm 12, 18 
Najwyraźniej modlitwy o deszcz przynoszą skutek. Módlmy się podczas suszy.

Goliat miał 3 metry i 20 centymetrów wzrostu.  1 Sm 17, 4

2 Księga Samuela
"Posady niebios się poruszyły, zatrzęsły się, bo On zapłonął gniewem." 
 
Księga Gości / Komentarze
Linki
Kontakt