Czy Jezus był pierwszym, który zmartwychwstał?
Nie Tak
Poza Chrześcijaństwem motyw zmartwychwstania jest powszechny (Lista zmartwychwstałych bogów - Wikipedia, jęz. ang.)

W Biblii:
"Pan zaś wysłuchał wołania Eliasza, gdyż dusza dziecka powróciła do niego, a ono ożyło. Wówczas Eliasz wziął dziecko i zaniósł z górnej izby tego domu, i zaraz oddał je matce. Następnie Eliasz rzekł: «Patrz, syn twój żyje!»"
1 Krl 17, 22-23

"Elizeusz wszedł do domu, a oto na jego własnym łóżku chłopiec leżał martwy. Wszedł, zamknął drzwi za sobą i za nim, i modlił się do Pana. Następnie wszedł [na łóżko], rozciągnął się na dziecku, położył twarz swoją na jego twarzy, oczy swoje na jego oczach, dłonie swoje na jego dłoniach - i pochylony nad nim pozostawał, tak iż się rozgrzało ciało chłopca. (...) Wtedy chłopiec ziewnął siedem razy i otworzył oczy."
2 Krl 4, 32-37

"Wrzucili więc tego człowieka do grobu Elizeusza i oddalili się. Człowiek ten dotknął kości Elizeusza, ożył i stanął na nogi."
2 Krl 13, 21

"Gdy Jezus przyszedł do domu zwierzchnika i zobaczył fletnistów oraz tłum zgiełkliwy, rzekł: «Usuńcie się, bo dziewczynka nie umarła, tylko śpi». A oni wyśmiewali Go. Skoro jednak usunięto tłum, wszedł i ujął ją za rękę, a dziewczynka wstała."
Mt 9, 23-25

"Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało."
Mt 27, 52

"Gdy zbliżył się do bramy miejskiej, właśnie wynoszono umarłego - jedynego syna matki, a ta była wdową. (...) Zmarły usiadł i zaczął mówić; i oddał go jego matce."
Łk 7, 12-15

"A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz."
Łk 9, 30

"To powiedziawszy zawołał donośnym głosem: «Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!» I wyszedł zmarły"
J 11, 43-44

"to, co przepowiedzieli Prorocy i Mojżesz, że Mesjasz ma cierpieć, że pierwszy zmartwychwstanie"
Dz 26, 22-23

Księga Gości / Komentarze
Linki
Kontakt